PES - všetko o psoch

Výcvik psa

VÝCVIK PSA

Výcvik psa je veľmi dôležitý. Často to môže psovi zachrániť život. Mnoho ľudí nevie pochopiť to, že pes sa cvičí kvôli tomu, aby bol poslušný a inteligentný. Niektorí ľudia svojich psov cvičia len kvôli chválenkárstvu, aby ukázali ako počúva... Pri výcviku je dôležité vždy psa odmeniť. Nikdy ho však nesmiete odmeniť psími granulami, pretože ak mu ich dávate ako potravu do misky, nebral by to ako odmenu.

 POVEL ,,SADNI!" :

Zatlačte psovi zadnú časť tela dole a povedzte mu: ,,SADNI!" ak vás poslúchne, pochváľte ho. Ak nie, opakujte dovtedy, kým nepočúvne.

POVEL ,,ĽAHNI!" :

Tento povel učte svojho psa, keď bude vedieť dokonale povel ,,sadni" . Chyťte psovi predné labky a chrbát mu opatrne a pomaly tlačte dole. Keď si ľahne, pochváľte ho a ak nie, tak opakujte dovtedy, kým nepočúvne.

POVEL ,,OSTAŇ!" (alebo zostaň):

Povel ,,ostaň" začnite psíka učiť na vychádzke. Keď bude na vôdzke, tak ju potiahnite a povedzte ,,ostaň!" Ak zostane, tak ho pochváľte a ak nie, tak opakujte pokiaľ vás nepočúvne.

POVEL ,,KU MNE!" :

Veselo volajte psíka k sebe. Povedzte jeho meno a hneď za tým povedzte ,,ku mne!" Ak príde, tak ho pochváľte a ak nie, tak opakujte pokiaľ vás nepočúvne.

POVEL ,,ŠTEKAJ!" :

Ak držíte nejakú vec, ktorá psíka vždy rozbreše(napr.palica) tak dvihnite palicu a povedzte ,,štekaj!" Ak zašteká, tak ho pochváľte a ak nie, tak opakujte pokiaľ vás nepočúvne.

POVEL ,,DAJ LABKU!"

Chyťte psovi labku a povedzte: ,,Daj labku!" Potom cvik opakujte niekoľkokrát, pokiaľ vám nedá labku bez toho, aby ste ju chytili. Nezabudnite ho vždy odmeniť!

Niektoré psy sú však natoľko inteligentné, že sa používajú ako záchranárske psy(v horách, pri hľadaní drog, a pod.):

 
Všetko o psoch: Ako vychovávať svojho psa, ako sa o neho starať, o psích športoch, kynológii, canisterapii a pod.