PES - všetko o psoch

Starostlivosť o tehotnú fenku

Starostlivosť o tehotnú fenku(a šteniatka)

Čo všetko tehotná fenka potrebuje

  • veľa spánku a oddychu
  • hlavne v druhej polovici tehotenstva viac potravy z obsahom bielkovín, vápnika a podobne, aby mala dobré mlieko
  • pohyb áno ale nie prehnaný

Pôrodná starostlivosť

ZDROJ: už neexistujúci odkaz

Po pôrode by mala fena so šteňatami byť uložená na kľudnom, teplom mieste v byte, ktoré je nutné chrániť pred prievanom. Doporučuje sa umiestniť celý vrh v ohradenej debničke, vystlatej novinovým papierom, ktorý môžete pohodlne meniť a udržovať tak šteniatkam čistotu. Šteňatá by mali v debničke zostať asi 4 týždne. Po skončení pôrodu by mala byť fena vyšetrená veterinárom, či sú na svete už všetky šteňatá, a či porodené šteňatá sú v poriadku.
Zdravé šteňa začne veľmi skoro po pôrode sať od feny materské mlieko, ktoré obsahuje protilátky, ktoré ho chránia do veku šiestich až desiatich týždňov.
Termoregulačný systém šteňaťa je asi do štyroch týždňov ich života v podstate neúčinný, preto je nutné zaistiť šteňatám dostatok tepla. Spôsoby zahrievania sú rôzne, buď udržujte v miestnosti, kde je fena so šteňatami umiestená, teplotu 30-33°C alebo môžete zahrievať priamo pôrodnú debnu. Doporučuje sa každých 14 dní znižovať teplotu o 3°C až do doby, keď sa dostanete na obvyklú teplotu. Priamo v pôrodnej debne je možné zahrievať šteňatá dobre zabalenými termoforami, infražiaričom alebo mliečnymi žiarovkami. Je však nutné dbať na to, aby sa šteňatá o zdroj tepla nepopálili. Teplo z infračerveného žiariča nesmie sálať priamo na šteňatá, mohlo by spôsobiť vysušenie kože a prehriatie alebo popáleniny.

Kojenie a odstav

ZDROJ: už neexistujúci odkaz

Šteňatá sú na materskom mlieku úplne závislé počas približne troch týždňov, kojené by však mali byť najmenej počas šiestich týždňov. Pri kojení by sa šteňatá v žiadnom prípade nemali vyrušovať, je potrebné nechať ich v tejto dobe v kľude o samote s fenou.
Prikrmovať šteňatá pevnou stravou možno už od tretieho týždňa ich života, kedy klesá produkcia mlieka u feny. Strava, ktorou je možné šteňatá v tomto veku prikrmovať je podrobnejšie uvedená v rubrike "Výživa psov - Kŕmenie šteniat".
Šteňa na nový spôsob stravovania navykáme najprv tak, že mu ju ponúkneme na prste a necháme ochutnať. Neskôr stravu nalejeme do plytkej misky. Každé zo šteniat by malo mať svoju misku. Po kŕmení je nutné šteňatá otrieť, pretože im na koži môžu uľpieť zbytky kaše alebo mlieka, ktoré by mohli vyvolať podráždenie pokožky. Úplne sú šteňatá odstavené vo veku asi šiestich týždňov, v tomto období kojí fena už len výnimočne.

Chcete ešte viac informácií? Odporúčam vám www.efauna.sk naozaj skvelý web

 


 
Všetko o psoch: Ako vychovávať svojho psa, ako sa o neho starať, o psích športoch, kynológii, canisterapii a pod.