PES - všetko o psoch

Psie športy

Psie športyNa svete existuje veľa psích športov, napríklad agility, flyball, dog dancing(to je vlastne psí tanec.), canicross, frisbee, scooterjooring, bikejooring...

Tieto psie športy robia veľkú radosť samotným psíkom a aj ich majiteľom. Je len na vás, ktorý šport uznáte za najvhodnejší (ja mám najradšej agility).
 
 

AGILITY

Agility je kynologický šport, pri ktorom psík za pomoci psovoda prekonáva prekážky na parkúre, v poradí určenom rozhodcom. Vyhráva tím bez trestných bodov a v najlepšom čase. Tento krásny šport vznikol asi pred tridsiatimi rokmi v Anglicku a postupne si získal svojich priaznivcov takmer na celom svete. Na Slovensku sa začali agility robit začiatkom devätdesiatych rokov založením prvého klubu agility v Bratislave s názvom „Slovenský klub agility“ (SKA). Bolo to združenie fyzických osôb, ktoré sa skladalo z jednotlivých miestnych klubov agility (MKA). Postupne vznikli MKA na celom Slovensku a doba si vyžiadala zmenu, v podobe vzniku Asociácie slovenských klubov agility (ASKA). ASKA je združenie právnických osôb, ktorá zastrešuje všetky registrované kluby agility pod Slovenskou kynologickou jednotou (SKJ). O jej činnosti sa dočítate v jednotlivých dokumentoch na tejto stránke. Tak isto tu nájdete Skúšobný a Sútažný poriadok agility, podla ktorých sa sútaží a organizujú sa preteky agility na Slovensku. Ak máte záujem založit klub agility, prípadne robit agility so svojim psom, alebo potrebujete viac informácií, kontaktujte výbor ASKA, alebo jednotlivých členov ASKA.

 

FLYBALL

Pri flyballe pes beží po loptičku (t.j. aportuje) a cestou späť musí prekonať nejakú prekážku.

CANISROSS

Je terénny beh kynológa so psom.

FRISBEE

Je šport zo špeciálnym (lietajúcim) tanierom. Vy ho psovi hádžete a on ho chytá vo vzduchu.

BIKEJOORING, SCOOTERJOORING

Je to psí záprah. Bikejooring-záprah na bicykli a scooterjooring-záprah na kolobežke.

DOG DANCING ( PSÍ TANEC )

Je to vlastne psí tanec alebo tanec so psom.

 
Všetko o psoch: Ako vychovávať svojho psa, ako sa o neho starať, o psích športoch, kynológii, canisterapii a pod.